Jan Váška: Velká Británie se ocitá v sociální krizi. Ceny nemovitostí v zemi rostou raketovým tempem

Co ho přimělo v roce 2008 kandidovat do Akademického senátu FSV UK? Jak pohlíží na své již šestileté působení v Disciplinární komisi FSV UK? A jak nyní vnímá politickou situaci ve Velké Británii?

Pozvání do podcastu De Facto přijal Jan Váška, výzkumník z Institutu mezinárodních studií, který ve své odborné práci se zabývá evropskou integrací, členstvím České republiky v mezinárodních organizacích a politickým vývojem Spojeného království.

„V Anglii v podstatě neexistují neobsazené byty. Odhaduje se, že v tuto chvíli má Británie deficit zhruba 4,5 milionu bytových jednotek. To ale není nový jev, ani to není dané deregulační politikou Konzervativní strany v 80. letech. Konzervativní vláda má nyní vytyčený cíl podpořit stavbu asi 300 tisíc nových domů nebo bytů za rok. Viděl jsem ale výpočet, že i kdyby to reálně dokázala dodržet, tak bude trvat víc než půl století, než se tento deficit podaří vykrýt,“ popisuje Váška.

Poslechnout si na SpotifyApple Podcasts, nebo Google Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.