Cyklus přednášek Dialogy s vědou

Institut Cervantes v Praze, ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Španělskou národní radou pro výzkum (CSIC) vás zve na cyklus přednášek zaměřených na aktuální témata, jako jsou umělá inteligence, preventivní medicína rakoviny a neurodegenerativní choroby.

26. října v 18:00 h
Věda a preventivní medicína: současnost a budoucnost biomedicínského a technologického výzkumu ve službě lidem
Vědci specializující se na výzkum rakoviny, Eva Ortega-Paíno, ředitelka Biobanky Národního centra pro onkologické výzkumy (CNIO) a profesor Aleksi Šedo, ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny, se budou zabývat současností a budoucností biomedicínského výzkumu.

2. listopadu v 18:00 h
Umělá inteligence a pokročilá robotika: sociální dopad a etické důsledky
Poslední pokroky v oblasti umělé inteligence a robotiky mají velký společenský dopad. Ramón López de Mántaras, profesor výzkumu CSIC a ředitel Ústavu pro výzkum umělé inteligence a Tomáš Skopal, prorektor Univerzity Karlovy pro IT, budou diskutovat o sociálních a etických výzvách, které tyto technologie představují a které s sebou nesou.

9. listopadu v 18:00 h
Neurověda. Ve stopách Ramóna y Cajala
Laura López Mascaraque, výzkumná pracovnice CSIC na Cajalově institutu, a neurofyziolog Karel Ježek se budou zabývat různými aspekty souvisejícími s budoucností neurovědního výzkumu, zejména schopnostmi, funkcí a nemocemi mozku.