Doktorandka Markéta Kocmanová získala Cenu vlády nadanému studentovi

Doktorandka Institutu politologických studií FSV UK Markéta Kocmanová obdržela Cenu vlády nadanému studentovi v kategorii student v doktorském studijním programu. Předávání cen proběhlo v pátek 26. dubna 2024 ve Strakově akademii na 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Rada vlády), jíž předsedala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Členové RVVI vybírali laureátky a laureáty Ceny vlády nadanému studentovi z celkem 47 doručených nominací tajným hlasováním. Letos poprvé byla tato cena udělena ve třech kategoriích - student či studentka střední a vyšší odborné školy, v bakalářském nebo magisterském studijním programu a v doktorském studijním programu. Vedle doktorandky FSV UK cenu obdržela Tereza Šustrová, studentka Gymnázia Brno, a Vasil Kostin, absolvent 3. lékařské fakulty UK.

„Jsem potěšena, že cenu vlády nadanému studentovi můžeme v letošním roce nově udělit ve třech kategoriích. Navýšení počtu oceněných studentů pokládám za vhodnou motivaci pro mladé lidi se zájmem o vědu a vědeckou kariéru,“ doplnila ministryně Langšádlová.

Markéta Kocmanová se ve své akademické práci zabývá studiem radikalizace. V rámci Expertní skupiny pro Ukrajinu (ESU) publikovala odborný článek s názvem Riziko radikalizace v době rusko-ukrajinské války: Využívání slabých míst české společnosti jako hrozba národní bezpečnosti. O tom, proč si vybrala kariéru ve vědě, si můžete přečíst zde.